«
Back to Series Listing
Conquest Pro 800 XT-L
This brave beast isn’t afraid of a hard day’s work. In fact, it thrives in harsh, unpredictable and challenging terrain conditions. The Conquest Pro 1050 XT-L is a dependable partner for customers who have the world’s toughest jobs. If your objective is to have extra power, capacity and versatility, it’s time you hire ARGO to join your team.
Color Options
Specifications
| Horsepower | 30HP |
| Cylinder | V-Twin |
| Fuel System | EFI |
| Cooling | Liquid Cooled |
| Alternator Output (Max) | 60 amp |
| Service Brakes | Hydraulic |
| Steering Brakes | Hydraulic |
| Auto Chain Lubrication | Standard |
| Transmission | Admiral |
| Transmission Option | ST |
| Drive Belt | Heavy Duty |
| Full Skid Plate | Standard |
| Brushguard | Standard |
| Winch - Front | 4,500 lb. Warn Winch |
| Winch - Rear Receiver Kit | Standard |
| Front Rack | ----- |
| Rollover Protection Structure | Standard |
| Rear Mesh | Standard |
| Roof | Standard |
| Windshield with Wiper | Standard |
| Power Dump Box | ----- |
| Stretcher, Vice | Standard |
| Bilge Pump | Standard |
| Load Capacity - Land | 1,055 lb. (479 kg) |
| Load Capacity - Water | Not Amphibious |
| Towing Capacity | 2,000 lb. (907 kg) |
| Seating Capacity - Land | 2 |
| Seating Capacity - Water | ----- |
| Fuel Capacity | 9.5 US gallons (36 litres) |
| Speed - Land | 17 mph (27 km/h) |
| Weight | 2,045 lb. (928 kg) |
| Length | 125 in (3,175 mm) |
| Width | 65 in (1,651 mm) |
| Height | 79 in (2,007 mm) |
| Axle Bearing Extensions | Standard |
| Tires | Argo XT 117 25x12-9 |
| Rims | Steel Bead Lock |
| Ground Pressure (Tires) | 1.7 psi (13.5 kPa) |
| Ground Pressure (Tracks) | 0.67 psi (4.6 kPa) |
| Ground Clearance (Tires) | 9.0 in (229 mm) |
| Ground Clearance (Tracks) | 10.0 in (254 mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Colors | Industrial Yellow/Green |
















