«
Back to Series Listing
2021 Conquest Pro 950 XTL
Introducing the New 2021 Argo Conquest Pro 950s with an all-new 40HP Twin Cylinder EFI Engine that delivers 33% more power, Admiral transmission, terrain-focused aggressive 25” tires on 9” Airlock™ rims, sleek automotive-quality gauges and dual projector beam headlights. The Conquest Pro 950s are full of raw power, capacity and dependability making these professionals stand up against hard use for traversing the most challenging terrains.
Color Options
Land
Specifications
| Horsepower | 40HP |
| Cylinder | V-Twin |
| Fuel System | EFI |
| Cooling | Fan Cooled |
| Alternator Output (Max) | 50 amp |
| Service Brakes | Hydraulic |
| Steering Brakes | Hydraulic |
| Auto Chain Lubrication | Standard |
| Transmission | Admiral |
| Transmission Option | HT |
| HD Drive Belt | Standard |
| Full Skid Plate | Standard |
| Brushguard | Standard |
| Winch - Front | 4,500 lb. Warn Winch |
| Rollover Protection Structure | Standard |
| Rear Mesh | Standard |
| Roof | Standard |
| Windshield with Wiper | Accessory |
| Power Dump Box | N/A |
| Bilge Pump | Standard |
| Load Capacity - Land | 1,190 lb. (540 kg) |
| Load Capacity - Water | Not Amphibious |
| Towing Capacity | 2,000 lb. (907 kg) |
| Seating Capacity - Land | 2 |
| Seating Capacity - Water | N/A |
| Fuel Capacity | 9.5 US gallons 36 litres) |
| Speed - Land | 17 mph (27 km/h) |
| Speed - Water | N/A |
| Weight | 2,045 lb. (928 kg) |
| Length | 126 in (3,200 mm) |
| Width | 65 in (1,651 mm) |
| Height | 79 in (2,007 mm) |
| Tires | Argo XT 119 25x12-9 |
| Rims | Steel AirLock™ Lock |
| Ground Pressure (18" Rubber Tracks) | 1.06 psi (7.3 kPa) |
| Ground Clearance (Tires) | 9.0 in (229 mm) |
| Ground Clearance (Tracks) | 10.0 in (254 mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Colors | Green/Industrial Yellow |


















