BUILT TO GET ANY JOB DONE
The ARGO Sasquatch was meticulously developed to outperform and exceed expectations in any condition. Leading the charge this year, the Sasquatch XTX was a key component in building the world-renowned Tibbitt to Contwoyto Winter Road in Northwest Territories, Canada, managing every situation it was put into. The ARGO Sasquatch exceeded expectations in mobility, efficiency and safety while operating in some of the toughest conditions.
SAFETY IS KEY
“When working in the bitter cold temperatures as we do (-40°C and below) on the world-renowned ice road, all you want at the end of the day is for your team to be in a piece of high-performing equipment which makes them feel confident doing their job, be warm and comfortable, and go home safe to their families at the end of the day, and this machine allows all of those to happen.”
– Dan Columbus, Vice President of Health, Safety and Environment and Northwest Territories Operations
Sasquatch xtx
Specifications
| ENGINE MAKE | HD HYUNDAI |
| DISPLACEMENT | 1.8 L TURBO |
| FUEL TYPE | DIESEL |
| CYLINDER | 3 |
| EMISSION STANDARDS | EPA, TIER 4 FINAL |
| DOC | DOC |
| COOLING SYSTEM | LIQUID COOLING W/ ELECTRIC CONTROLLED VARIABLE SPEED FAN |
| TORQUE - MAX | 200 NM |
| FUEL CONSUMPTION | 1.3 - 2.2 GPH (5-8 LPH) |
| VOLTAGE | 12 V |
| ALTERNATOR CAPACITY | 140 AMP |
| STARTING | ELECTRIC |
| BATTERY TYPE - MAIN/BACKUP | LEAD ACID |
| TRANSMISSION TYPE | HDT AUTOMATIC with E-STEER |
| PRIMARY DRIVE | CONTINUOUSLY VARIABLE TRANSMISSION |
| FINAL DRIVE | ENCLOSED GEARCASE |
| STEERING | STEER BY WIRE |
| PAYLOAD | 2,645 LBS (1200 KG) |
| PEOPLE CAPACITY | 4 |
| MAX CLIMB/DESCEND GRADE | 35 DEGREES |
| MAX SIDEHILL GRADE | 30 DEGREES |
| OVERALL LENGTH | 157" (3,988 MM) |
| OVERALL WIDTH | 101“ (2,570 MM) |
| OVERALL HEIGHT | 113“ (2,882 MM) |
| GROUND CLEARANCE | 26“ (660 MM) |
| WHEELBASE | 86“ (2,200 MM) |
| TOWING CAPACITY | 5,180 LBS (2,350 KG) FRONT/REAR |
| TONGUE WEIGHT | 330 LBS (150 KG) FRONT/REAR |
| DRY WEIGHT | 5,295 LBS. (2,402 KG) |
| FUEL TANK CAPACITY | 26.5 GAL (100 L) |
| AUXILIARY FUEL CAPACITY | NA |
| INTERIOR VOLUME - OVERALL | 260 FT3 (7.4 M3) |
| REAR CARGO BOX | 57.5 sq. ft |
| REAR CARGO BOX - SIDE STORAGE | 3.8 sq. ft |
| SPEED - LAND | 25 MPH (40 KM/H) |
| SPEED - WATER | 4 MPH (6 KM/H) |
| SUSPENSION | ADJUSTABLE PNEUMATIC CIRCULATING TIRES |
| BRAKES | HYDRAULIC DISK BRAKE |
| PARKING BRAKES | HANDBRAKE |
| TIRE SIZE | XT 328 - 71"X23"-25" |
| WHEELS | STEEL WITH BEADLOCKS |
| GROUND PRESSURE | 1.0 - 3.5 psi (0.07 - 0.25 KG/CM2). |
| PRESSURE CONTROL | ELECTRONIC CONTROLLED, ON THE MOVE, FRESH AIR PUMP |
| CABIN | PREMIUM |
| FRAME | HIGH STRENGTH POWDER COATED STEEL |
| ROPS (CERTIFICATION) | FULL ROPS (ISO 3471) |
| FRONT SEATS - 2 FRONT FACING | STANDARD WITH 3 POINT SEATBELTS |
| REAR SEATS - 2 FRONT FACING | STANDARD WITH 3 POINT SEATBELTS |
| REAR SEATS - 4 FRONT FACING | NA |
| REAR SEATS - 6 SIDE FACING | NA |
| INSTRUMENTATION CONTROL | 12" DIGITAL INFOTAINMENT DISPLAY |
| REVIEW CAMERA | STANDARD |
| HEATER | FULL CAB INTEGRATION |
| AIR CONDITIONER | FULL CAB INTEGRATION |
| HEADLIGHTS | LED - HI/LO BEAM |
| MARKING LIGHTS | 4 CORNER SAFETY CAB LIGHTS |
| LIGHTBARS (FRONT, REAR, SIDE) | OPTIONAL |
| REAR CARGO BOX LIGHT | HIGH OUTPUT LED |
| ENGINE BAY LIGHT | LED - ENGINE BAY LIGHT |
| BUMPERS | FRONT AND REAR |
| HITCH | 2″ RECEIVER - FRONT AND REAR |
| WINCH | OPTIONAL 6,000 lb Carry On w/ 2" receiver mount plate |
| BILGE PUMP | STANDARD AUTOMATIC AND MANUAL CONTROL |
| GLOVE BOX | NA |
| CUP HOLDERS | STANDARD |
| STORAGE BOXES - UNDER FLOOR | REAR SIDE ENTRANCE UNDER FLOOR - STANDARD |
| STORAGE LOCKERS - 2 PCS | NA |
| MIRRORS | OPTIONAL |
| FRONT WINDSHIELD WIPER | STANDARD WASHER RESERVOIR |
| SIDE WINDOWS | TIP OUT, LOCKABLE, SIDE 2 PCS |
| USB / USB-C PORTS | FRONT AND REAR CAB STANDARD |
| 12 V PORT | STANDARD |
| 120 V PORT | N/A |
| WARRANTY | 1 Year or 1,000 hour Bumper-to-Bumper Limited Warranty / 3 Year or 3,000 hours Powertrain Limited Warranty |
| COLORS | BLACK/ORANGE OR BLACK/YELLOW |
INCREASE SAFETY • IMPROVE PRODUCTIVITY • REDUCE OPERATION COST
The ARGO Sasquatch continues to lead by example and offer companies a better solution to take their business where others can’t. Not only is the ARGO Sasquatch the most efficient, cleanest operating, and friendliest to the environment amphibious offroad vehicle available to manage those off the grid jobsites, it also offers the industry’s best warranty with a 1-year bumper to bumper and 3-year powertrain warranty. Contact us today to see for yourself why the ARGO Sasquatch is the ultimate in offroad amphibious performance.
































