Xplorer
XR 570 LE
Diehard ATV riders are surprised by the impressive pack of ARGO ATVs. These off-road 1-Up warriors are well-equipped at the factory to give you more standard features. The 2022 Xplorer XR 570 LE EPS gives you best-in-class horsepower, incredible torque and electric power steering. You’ll enjoy long trail rides with improved suspension, aggressive tires, steel racks to secure your gear and much more. ARGO continues to turn heads in powersports as we innovate and redefine off-road performance.
Color Options
Specifications
| DISPLACEMENT | 561.4CC |
| ENGINE STROKE | 4-STROKE |
| CYLINDER ARRANGEMENT | SOHC SINGLE CYLINDER |
| VALVE CONFIGURATION | 4 VALVE |
| FUEL SYSTEM | EFI |
| COOLING SYSTEM | LIQUID |
| BORE X STROKE | Ø 95X79.2 MM |
| COMPRESSION RATIO | 10.2 : 1 |
| START METHOD | ELECTRIC START |
| IGNITION | ECU |
| OVER RIDE BUTTON | YES |
| TRANSMISSION TYPE | V BELT CVT AUTOMATIC |
| FINAL DRIVE | SHAFT DRIVE |
| DIFFERENTIAL FUNCTION | FRONT DIFFERENTIAL |
| DRIVE SYSTEM TYPE | 2WD/4WD/LOCK |
| ELECTRIC DIFF LOCK | YES |
| GEAR SELECTION | L/H/N/R/P |
| REVERSE | YES |
| ENGINE BRAKING SYSTEM (EBS) | STANDARD |
| LENGTH | 83.5 IN (2,120 MM) |
| WIDTH | 48.8 IN (1,240 MM) |
| HEIGHT | 38.2 IN (970 MM) |
| SEAT HEIGHT | 36.1 IN (914 MM) |
| GROUND CLEARANCE | 12.6 IN (320 MM) |
| WHEELBASE | 50.8 IN (1,290 MM) |
| TOWING CAPACITY | 1,225 LB (557 KG) |
| DRY WEIGHT | 827.2 LB (376 KG) |
| WET WEIGHT | 950.2 LB (431KG) |
| FUEL TANK CAPACITY | 4.2 GAL (16 L) |
| RIDER CAPACITY | 1 |
| SUSPENSION - FRONT | INDEPENDENT DOUBLE A-ARM |
| SUSPENSION - REAR | INDEPENDENT DOUBLE A-ARM |
| SUSPENSION TRAVEL - FRONT | 8.7" (22.0 CM) TRAVEL |
| SUSPENSION TRAVEL - REAR | 9.4" (24.0 CM) TRAVEL |
| BRAKE - FRONT | HYDRAULIC DISC |
| BRAKE - REAR | HYDRAULIC DISC |
| FOOT BRAKE | 2 WHEEL REAR BRAKE |
| TIRE SIZE (FRONT) | AT26X9-14 (MAXXIS) |
| TIRE SIZE (REAR) | AT26X11-14 (MAXXIS) |
| WHEEL RIM | ALUMINUM |
| ELECTRIC POWER STEERING | YES |
| BATTERY | 12V 18AH |
| FRONT RACK | 99 LB (45 KG) |
| REAR RACK | 165 LB (75 KG) |
| FRONT BUMPER | STANDARD |
| HITCH | STANDARD/2" RECEIVER |
| WINCH | 3,000 LB WINCH |
| HAND GUARD | NO |
| 12V CHARGER | DC 12V 10A 120W X2 |
| DAYLIGHT STRIP | LIGHT ONLY |
| SKID PLATE | PLASTIC |
| PASSENGER HANDLES | N/A |
| PASSENGER BACKREST | N/A |
| STORAGE | N/A |
| FRONT BRUSH GUARD | N/A |
| USB CHARGING PORT | N/A |
| REAR BOX STORAGE | N/A |
| INSTRUMENTATION | DIGITAL INSTRUMENT PANEL WITH ODOMETER, SPEEDMETER, TRIPMETER, RPM, TRANSMISSION POSITION, FUEL GAUGE, HI-TEMP/LOW-BATT LIGHTS, HIGH BEAM LIGHT, EFI CHECKING, DIFFERENTIAL INDICATOR, 2WD/4WD INDICATOR, EPS INDICATOR |
| LIGHTING | DUAL 60W LOW/HIGH BEAM LIGHTS, DUAL BRAKELIGHTS, TAILLIGHTS |
| COLOR | GRAPHITE METALLIC |
Engine
The 561cc single-cylinder EFI engine with single overhead camshaft (SOHC) positions itself as a versatile engine packing enough power for both work and play. This reliable four-stroke engine with four-valve technology and liquid and oil cooling with two separate radiators is equipped with EFI to deliver outstanding fuel efficiency, cleaner exhaust emissions and a precise throttle response regardless of changes in elevation or temperature.
Improved Suspension
Double A-arm front and rear suspension delivers premium comfort and control in all conditions. On all XRT models we mount the shocks to the lower A-arm for maximum shock performance and a wider range of rider comfort. Fine-tune the suspension for individual riding styles and load carrying with adjustable coil-over-spring settings.
Wheel and Tires
High performance 26” tires provide superior traction with precision cornering and straight-ahead steering control. The LE models come equipped with 14-inch aluminum wheels with 26” Maxxis tires.
Heavy-Duty Steel Racks
Heavy-duty front and rear racks outperform composite racks and are easy to secure large loads with 165 Ibs. capacity on the rear and 99 Ibs. up front.
Digital Gauge
Digital display features odometer, speedometer, tripmeter, RPM, transmission position, fuel gauge, hi-temp/low-battery lights, high beam light, EFI checking, differential indicator, and 2WD/4WD indicator.
Hitch
The rugged 2-inch receiver features automotive styling and a maximum towing capacity up to 1,255 pounds.
Compare Xplorer ATV Models
Xplorer XC 90
$3,399 Model Details
- 90cc Fan-Cooled 4-Stroke Engine
- Automatic CVT
- Electric Start with Kickstart Back-Up Option
- Steel Rims
- 2WD
- F/N/R Gear Selection
- Independent Single A-Arm Front Suspension and Swing-Arm Rear Suspension
- Dual Drum Brakes in the Front with Hydraulic Disc Brake in the Rear
- Single Hi/Low Beam Headlight
- Rear Taillight and Brake Light
- Highly Visible Orange Whip Flag
- Tether Cord
- Speed-Limiting Adjustable Throttle
- For Ages 12 and Up
- Color: White
Xplorer XR 150
$4,899 Model Details
- 150cc Fan-Cooled 4-Stroke Engine
- Automatic CVT
- Electric Start with Kickstart BackUp Option
- Steel Rims
- 2WD
- F/N/R Gear Selection
- Independent Single A-arm Front Suspension and Swing-Arm Rear Suspension
- Dual Drum Brakes in the Front with Hydraulic Disk Brake in the Rear
- Dual Hi/Low Beam Headlights
- Dual Taillights and Brake Lights
- Front and Rear Steel Racks
- Digital Display
- For Ages 14 and Up
- Color: White
Xplorer XR 500
$8,699 Model Details
- 443cc Liquid-Cooled Engine with EFI
- Automatic CVT with Engine Braking
- 24" Tires with Steel Rims
- Electronic Push-Button 2WD/4WD with Front Differential Lock
- Front and Rear Independent Double A-Arm Suspension
- Front and Rear Hydraulic Disc Brakes
- Heavy-Duty Steel Front & Rear Racks
- Multifunction Digital Gauge
- 2" Receiver
- Hi/Low Projector Beam Headlights with LED Running Lights
- Colors: Red or Green


















