«
Back to Series Listing
Aurora
Aurora
950 SX-R
Fearless. In every sense of the word. The Aurora 950 SX-R has the strength, nimbleness and versatility that shatters the expectations of what a side-by-side vehicle can accomplish on any surface. The Aurora is the premium platform for ARGO that bolts on exclusive features and advanced technology that ups the ante in high performance. This elite force rolls deep with different models so you can get the right vehicle tailored for how and where you ride. Match your terrain with an Aurora 950 SX-R and see what you can discover together.
Color Options
Land
Water
Specifications
| Horsepower | 40HP |
| Cylinder | V-Twin |
| Fuel System | EFI |
| Cooling | Fan Cooled |
| Alternator Output (Max) | 50 Amps |
| Service Brakes | Hydraulic |
| Steering Brakes | Hydraulic |
| Auto Chain Lubrication | Accessory |
| Brake Cooling Fan | Accessory |
| Transmission | Admiral w/APS |
| Transmission Option | ST or HT |
| Drive Belt | Heavy Duty |
| Full Skid Plate | Standard |
| Brushguard | Accessory |
| Winch | Accessory |
| Front Rack | Accessory |
| Bilge Pump | Standard |
| ROPS | Standard |
| Stretcher frame | Accessory |
| Rear Mesh | N/A |
| Roof | N/A |
| Power Dump Box | N/A |
| Load Capacity - Land | 850 lb (385 kg) |
| Load Capacity - Water | 550 lb (249 kg) |
| Towing Capacity | 1,800 lb (816 kg) |
| Seating Capacity - Land | 4 |
| Seating Capacity - Water | 4 |
| Fuel Capacity | 7.1 US gallons (27 litres) |
| Speed - Land (ST Transmission) | 25 mph (40 km/h) |
| Speed - Land (HT Transmission) | 18 mph (29 km/h) |
| Speed - Water | 3 mph (5 km/h) |
| Weight | 1,700 lb (771 kg) |
| Length | 119 in (3,023 mm) |
| Width | 60 in (1,524 mm) |
| Height | 77 in (1,956 mm) |
| Axle Bearing Extensions | Standard |
| Entry Step | Accessory |
| Tires | ARGO XT117 25x12-9 |
| Rims | Steel AirLock |
| Ground Pressure (18" Rubber Tracks) | 0.88 psi (6.1 kPa) |
| Ground Clearance (Tires) | 10 in (254 mm) |
| Ground Clearance (Tracks) | 11 in (279 mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Colors | Green, Black or Orange |


















