Frontier
600 6x6
Facts are facts. Other UTVs can’t go through swamps or conquer difficult terrain to reach spots within property lines. They have to go around. The Frontier 600 amphibious six-wheeler is our value leader and packs a punch wherever it goes. The bold look and quality features of the Frontier Series reflect its Aurora lineage, resulting in a perfect blend of fun and function. Our ARGO Progressive Steering works in sync with the Classic transmission to produce smooth, confidence-inspiring handling to intrigue traditional UTV riders. Take advantage of our Limited Time Offer on the Frontier 600 6x6! (Excludes freight and dealer set up)
Color Options
Land
Water
Specifications
| Horsepower | 18HP |
| Cylinder | V-Twin |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling | Fan Cooled |
| Alternator Output (Max) | 20 Amps |
| Service Brakes | Hydraulic |
| Steering Brakes | Hydraulic |
| Auto Chain Lubrication | N/A |
| Brake Cooling Fan | N/A |
| Transmission | Classic w/APS |
| Transmission Option | ST |
| Drive Belt | Standard |
| Full Skid Plate | Standard |
| Brushguard | Accessory |
| Winch | Accessory |
| Front Rack | Accessory |
| Bilge Pump | Standard |
| ROPS | N/A |
| Stretcher Frame | N/A |
| Rear Mesh | N/A |
| Roof | N/A |
| Power Dump Box | N/A |
| Load Capacity - Land | 595 lb (270 kg) |
| Load Capacity - Water | 395 lb (179 kg) |
| Towing Capacity | 1,200 lb (544 kg) |
| Seating Capacity - Land | 4 |
| Seating Capacity - Water | 2 |
| Fuel Capacity | 7.1 US gallons (27 Litres) |
| Speed - Land (ST Transmission) | 22 mph (35 km/h) |
| Speed - Land (HT Transmission) | N/A |
| Speed - Water | 3 mph (5 km/h) |
| Weight | 945 lb (428 kg) |
| Length | 96 in (2,439 mm) |
| Width | 58 in (1,473 mm) |
| Height | 51 in (1,295 mm) |
| Axle Bearing Extensions | N/A |
| Entry Step | Accessory |
| Tires | ARGO XT115 24x10-8 |
| Rims | Steel Offset |
| Ground Pressure (18" Rubber Tracks) | 0.73 psi (5 kPa) |
| Ground Clearance (Tires) | 10 in (254 mm) |
| Ground Clearance (Tracks) | 11 in (279 mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Colors | Green, Black or Orange |
Multi-Purpose Platform
The X8 Integrator is designed with your payload in mind. The X8 Integrator platform has a flat top deck from front to back, giving you endless possibilities for optimizing your vehicle to any application.
Electric Battery
The ARGO X8 Integrator UGV platform is designed for the most demanding off-road, autonomous applications. Ready out of the box for your autonomy kit to interface with, the X8 features 8x8 skid steer traction, electric drive train, amphibious capabilities, and class-leading payload capacity; optional Lithium Ion battery capacity up to 42 kWh for extended range missions with a run time up to 7 hours.
Ease of Maintenance
Chains are oil-impregnated, lowering the maintenance burden even further.
KX 800 Engine
This KX 800 V-Twin Liquid-Cooled EFI engine provides the perfect balance of horsepower and torque. Available on Aurora and Conquest Series.
Compare Models
Xplorer XC 90
$2,599 Model Details
- 90cc Fan-Cooled 4-Stroke Engine
- Automatic CVT
- Electric Start with Kickstart Back-Up Option
- Steel Rims
- 2WD
- F/N/R Gear Selection
- Independent Single A-Arm Front Suspension and Swing-Arm Rear Suspension
- Dual Drum Brakes in the Front with Hydraulic Disc Brake in the Rear
- Single Hi/Low Beam Headlight
- Rear Taillight and Brake Light
- Highly Visible Orange Whip Flag
- Tether Cord
- Speed-Limiting Adjustable Throttle
- For Ages 12 and Up
- Color: White
Xplorer XR 150
$3,499 Model Details
- 150cc Fan-Cooled 4-Stroke Engine
- Automatic CVT
- Electric Start with Kickstart BackUp Option
- Steel Rims
- 2WD
- F/N/R Gear Selection
- Independent Single A-arm Front Suspension and Swing-Arm Rear Suspension
- Dual Drum Brakes in the Front with Hydraulic Disk Brake in the Rear
- Dual Hi/Low Beam Headlights
- Dual Taillights and Brake Lights
- Front and Rear Steel Racks
- Digital Display
- For Ages 14 and Up
- Color: White
Xplorer XR 500
$6,299 Model Details
- 443cc Liquid-Cooled Engine with EFI
- Automatic CVT with Engine Braking
- 24" Tires with Steel Rims
- Electronic Push-Button 2WD/4WD with Front Differential Lock
- Front and Rear Independent Double A-Arm Suspension
- Front and Rear Hydraulic Disc Brakes
- Heavy-Duty Steel Front & Rear Racks
- Multifunction Digital Gauge
- 2" Receiver
- Hi/Low Projector Beam Headlights with LED Running Lights
- Colors: Red or Green









